​Polska na szczycie G20. Jak to z tym wielkim sukcesem naprawdę jest

Środa, 15 marca 2017 (12:06)

Rząd Beaty Szydło oraz propagandyści telewizji rządowej przedstawiają udział Polski w szczycie G20 jako dowód, że oto dołączamy do najbogatszych i najważniejszych państw na świecie. W tych informacjach pomija się, kto jeszcze został na szczyt w Niemczech zaproszony.

Zdjęcie

Mateusz Morawiecki będzie wyznaczał trendy światowej gospodarki? /Andrzej Hulimka  /Reporter
Mateusz Morawiecki będzie wyznaczał trendy światowej gospodarki?
/Andrzej Hulimka /Reporter

Mateusz Morawiecki z samego rana przekonywał w radiowej Jedynce, że udział Polski w G20 to "to docenienie naszego kraju".

"Uczestnictwo pana premiera Morawieckiego w tym spotkaniu, jest takim podsumowaniem działań rządu Prawa i Sprawiedliwości, tych naszych działań, które podjęliśmy w roku ubiegłym, i które realizujemy w tym roku" - cieszyła się Beata Szydło.

Reklama

"Po raz pierwszy w historii Polska została zaproszona na szczyt G20. Dołączenie do tej prestiżowej grupy jest celem naszego rządu" - napisał na Twitterze Marek Kuchciński.

Wydarzenie tak reklamują "Wiadomości" TVP:

"Zaproszenie polskiego ministra finansów to precedens, który świadczy o rosnącej pozycji Polski w globalnej gospodarce".

Zanim jednak oddamy się pociągającej fantazji, jak to Mateusz Morawiecki wyznacza kierunki światowej gospodarki, a zasłuchani Donald Trump i Władimir Putin pilnie notują, warto zerknąć na listę zaproszonych.

Obok Polski, w Niemczech, na tych samych zasadach (a więc w roli gości, nie członków G20), pojawią się przedstawiciele takich krajów jak: Wybrzeże Kości Słoniowej, Maroko, Holandia, Norwegia, Rwanda, Senegal, Singapur, Hiszpania, Szwajcaria, Tunezja.

Dla każdego coś miłego: zwolennik rządu może powiedzieć, że zrównaliśmy się statusem z Norwegią i Szwajcarią, przeciwnik skwituje, że chyba z Rwandą i Senegalem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Mowatrawa